Geocaching – podstawy

Nasze Stowarzyszenie realizuje Grant „Geocachingowy szlak walki i oręża”, który jest współfinansowany ze środków PROW 2014-2020 otrzymanych przez LGD „RAZEM” na realizację projektu grantowego „Kultywowanie lokalnych tradycji i historii ukierunkowanych na innowacje na obszarze LGD „RAZEM”.

Co to jest Geocaching? Oto krótki poradnik.

Za www.opencaching.pl

Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych „skarbów” – keszy. Są to skrzynki zawierające dziennik zdobywców (tzw. logbook) oraz często drobne fanty, które można zabrać zostawiając coś w zamian. Podczas geocachingu odkryjesz wiele niezwykłych miejsc – być może nawet tuż za rogiem, zmierzysz się z nowymi wyzwaniami czy nawiążesz ciekawe znajomości.

Co potrzebujesz do zabawy?

Telefon z GPS lub sam GPS.

Gdzie ukryte są kesze?

Kesze ukrywane są w różnych ciekawych miejscach. Mogą mieć znaczenie historyczne, kulturalne, społeczne, a niekiedy pokazują po prostu ciekawy widok.

Ile jest skrzynek w Polsce?

Około 100 tys.

Ilu jest poszukiwaczy? Tzw. Keszerów?

200 tys.

Na jakich portalach, aplikacjach znajdę ukryte kesze?

www.opencaching.pl

www.geocaching.pl

aplikacja mobilna C-geo

Jak wyglądają przykładowe skrzynki?

Kesze mogą być bardzo różne. Od małych pojemników po duże pudełka. Wszystko zależy od możliwości ukrycia.

Co należy zrobić gdy znajdę skrzynkę?

Wpisać się do paszportu, który jest w środku i potwierdzić to na stronie lub w aplikacji. Warto też skomentować. To miły gest w kierunku osoby, która założyła kesza.

Co jeśli nie mogę znaleźć skrzynki?

Pamiętaj, że w opisie skrzynki są informacje podpowiadające gdzie i jak dokładnie jest ukryta skrzynka. Choć więcej frajdy może przynieść fakt odnalezienia skrzynki bez podpowiedzi (tzw. spoilerów). Jeśli jednak skrzynka nie może być znaleziona ponieważ jest zniszczona wówczas warto dać znać o tym fakcie w komentarzu na stronie, gdzie została umieszczona. Często skrzynka jest odnawiana w ramach tzw. serwisu.

Życzymy udanej zabawy i zapraszamy na nasze ścieżki geocachingowe.

Przykładowy kesz i paszport

Post Author: admin